Acasă  Repertoriu  Program  Public  Artiști  Publicații  Tur virtual  Despre noi

Carmencita Brojboiu

Studii:

• Liceul de Arte Plastice Constanţa, secţia Scenografie

• Universitatea Iaşi, Facultatea de Geologie-Geofizică

• Doctor in Arte plastice şi decorative

 

Expoziţii personale de grafică:

• 1988 – Iaşi, Galeria Cupola

• 1990 – Bucureşti, Casa Culturii Cehe

 

Expozitii personale de scenografie:

• 2014 – Getting real - Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca

• 2013 – Institutul şi Muzeul Naţional de Teatru din Budapesta

 

Expoziţii de grup în ţară:

• 1986 – Bucureşti, Sala Dalles – Salonul Republican Bienal de Grafică

• 1987 – Bucureşti, Sala Dalles – Expoziţia Republicană a Tineretului

Iaşi, Constanţa, Oradea, Piatra Neamţ

 

Expoziţii internaţionale de grafică:

• 1985 – Gabrovo, Bulgaria

• 1986 – Wiesbaden, Germania

• 1986 – Rotterdam, Olanda

• 1987 – Hiroshima, Japonia

• 1987 – Mainz, Germania – Gutenberg Muzeum (lucrări solicitate pentru colecţia muzeului)

• 1988 – Enghien les Bains, Franţa

• 1989 – Toronto, Canada

• 1989 – Arezzo, Italia

Din 2006, este membru al companiei Teatrului Maghiar de Stat din Cluj-Napoca.

 

Scenografia la spectacolele de teatru, dintre care:

UbuZdup! adaptare de Gábor Tompa, după Ubu înlănțuit și alte texte de Alfred Jarry, regia: Gábor Tompa, Teatrul Naţional Lucian Blaga Cluj-Napoca (decor şi costume);

• A. P. Cehov: Livada cu vișini, regia: Gábor Tompa, Teatrul Naţional Maribor, Slovenia (decor şi costume);

• Evgheni Schwartz: Umbra, regia: Niky Wolcz (decor şi costume);

#cântecdelebădă, după A.P. Cehov, regia: Ferenc Sinkó (decor);

• Teatrul Nottara - Martin McDonagh: Vestul singuratic, regia: Cristi Juncu (decor şi costume);

• Friedrich Dürrenmatt: Vizita bătrânei doamne, regia: Gábor Tompa (costume);

• George Tabori: Mein Kampf, regia: Alexandru Dabija, Teatrul Naţional Lucian Blaga Cluj-Napoca (decor şi costume);

Caravaggio Terminal, un proiect de András Visky și Robert Woodruff, regia: Robert Woodruff (decor şi costume);

• Al.I. Vvedenski: Brad de Crăciun la familia Ivanov, regia: András Urbán (decor şi costume);

• Miroslav Krleža: Leda, regia: Robert Raponja (decor şi costume);

• Bohumil Hrabal: L-am servit pe regele Angliei, regia: Michal Dočekal (costume);

• Aureliu Manea: Trilogia Aureliu Manea, regia: Gábor Tompa, Teatrul Naţional Lucian Blaga Cluj-Napoca (decor şi costume);

• Zsigmond Móricz: Nu pot trăi fără muzică, regia: András Hatházi (decor);

Cina festivă a lui Don Juan, regia: Matthias Langhoff (costume);

• Adaptare după Caragiale în cădere liberă: Leonida Gem Session, regia: Gábor Tompa (decor şi costume);

• Eugène Ionesco: Rinocerii, regia: Gábor Tompa, Teatrul Naţional din Praga (costume);

• Charles Mee: Nunta perfectă, regia: Karin Coonrod (decor);

• August Strindberg: Domnişoara Julie, regia: Felix Alexa (decor şi costume);

• Henrik Ibsen: Hedda Gabler, regia: Andrei Şerban (decor şi costume);

• Thomas Bernhard: Immanuel Kant, regia: Alexandru Colpacci, Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timişoara (decor şi costume);

• A. P. Cehov: Ivanov, regia: Andrei Şerban, Teatrul Bulandra, Bucureşti (costume);

• Marin Držić: Dundo Maroje, regia: Robert Raponja (decor şi costume);

• Georg Büchner: Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa (decor şi costume);

• András Visky: Alcoolicii, regia: Gábor Tompa (decor şi costume);

• Aristofan: Lysistrata sau oraşul femeilor, regia: Dominique Serrand (costume);

• William Shakespeare: Măsură pentru măsură, regia: Matthias Langhoff (asistent de scenografie, costume);

• F. M. Dostoievski: Demonii, regia: István Albu (decor şi costume);

• G. Büchner: Moartea lui Danton, regia: Mihai Măniuţiu (costume);

• Sarah Ruhl: Casa curată, regia: Attila Keresztes (decor);

• Michael Frayn: Linişte în culise!, regia: Petre Bokor (decor şi costume);

• William Shakespeare: Richard III, regia: Gábor Tompa (decor şi costume);

• A.P. Cehov: Trei surori, regia: Gábor Tompa (costume);

• Danilo Kiš: Criptă pentru Boris Davidovici, regia: Robert Raponja (decor şi costume);

• Henrik Ibsen: Peer Gynt, regia: David Zinder (costume);

• A. P. Cehov: Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban (decor şi costume);

• András Visky: Vinerea lungă, regia: Gábor Tompa (decor şi costume);

• Heiner Müller: Cvartet, regia: Gábor Tompa (decor şi costume);

• Euripide: Bacantele, regia: Yannis Margaritis, Grecia (decor, costume şi măşti);

• Eugène Ionesco: Rinocerii, regia: Gábor Tompa (costume);

• I.L. Caragiale: O scrisoare pierdută, regia: Gábor Tompa (costume);

• András Visky: Discipolii, regia: Gábor Tompa (decor şi costume);

• Slavomir Mrozek: Casa de pe graniţă, regia: Gábor Tompa (decor şi costume);

Black Eyed Roses, regia: Alan Lyddiard, Marea Britanie (decor şi costume);

• Aldo Nicolaj: Hamlet în sos picant, regia: Robert Raponja, Croaţia (decor şi costume);

• A. P. Cehov: Cerere în căsătorie, regia: Robert Raponja, Croaţia (decor şi costume);

• după Euripide: Medeea-Cercuri, regia: Gábor Tompa (decor şi costume);

• Carlo Goldoni: Il Campiello, regia: Mona Chirilă (costume şi măşti);

• Igor Bauersima: Norway.Today, regia: Radu Alexandru Nica (decor, costume şi montaj video);

• Ibsen: Nora, regia: Radu Alexandru Nica (decor şi costume);

• Aristofan: Norii, regia: Florin Zamfirescu (decor şi costume);

• John Steinbeck: Of Mice and Men, regia: Yannis Margaritis, Grecia (decor şi costume);

• Aki Kaurismaki: I Hired a Contract Killer, regia: Radu Alexandru Nica (decor şi costume);

• H. Ibsen: Raţa sălbatică, regia: Attila Keresztes (decor şi costume);

• Eugène Ionesco: Jacques sau supunerea, regia: Gábor Tompa (costume, măşti şi machiaj);

• S.I. Witkiewicz: Gândacii, regia: Gábor Tompa (decor, costume şi machiaj-body painting);

• Sofocle: Electra, regia: Yannis Margaritis, Grecia

Câteva din cele 1001 de nopţi, regia: Mona Chirilă (costume şi obiecte animate);

Fiakas, regia: Panos Scouroliakos, Grecia (decor, costume şi machiaj);

• Euripide – Calo: Troienele sau Long Journey, regia: Yannis Margaritis, Grecia (decor, costume şi machiaj);

• Molière: Doctor fără voie, regia: Yannis Margaritis, Grecia (decor, costume şi machiaj);

Jungle X – coregrafia, regia: Gigi Căciuleanu, Franţa (obiecte animate şi scenografia);

• Philip Osment: Little Violet and the Angel, regia: Philip Osment, Anglia (păpuşi, decor şi costume);

• Aristofan: Adunarea Femeilor, regia: Yannis Margaritis, Grecia (decor, costume şi machiaj);

• Federico Garcia Lorca: Nunta însângerată, regia: Mona Chirilă (costume, măşti şi machiaj);

• Zanina Mircevska: Dies Irae, regia: Alecsandar Ivanovski, Macedonia (decor şi costume);

• după Gogol-Bulgakov: Mantaua, regia: Mona Chirilă (costume);

• W. Shakespeare: Neguţătorul din Veneţia, regia: Tudor Chirilă (decor şi costume);

• N.V. Gogol: Căsătoria, regia: Mona Chirilă (costume şi machiaj);

• Matei Vişniec: Despre sexul femeii ca un câmp de luptă în războiul din Bosnia, regia: Răzvan Ionescu (decor şi costume);

• Commedia dell Arte – Păţania lui Arlecchino, regia: Mona Chirilă (decor şi costume);

• Kleist: Penthesileea, regia: Cătălina Buzoianu (decor şi costume);

• Lin Coghlan: Cu dragoste de la Nicolae, regia: Philip Osment, Anglia (decor şi costume).

 

Scenografia la peste 20 de spectacole de teatru de păpuşi, regizate de Mona Chirilă, Ildikó Kovács, Ioana Jora, Aneta Forna-Christu, Liviu Manolache, Aristiţa Albacan, Bori Varga-Ghiţulescu.

 

Scenografia la spectacole de dans: Hamlet – coregrafia: Péter Uray; Romeo & Juliet – coregrafia: Péter Uray; Mozartissimo – coregrafia: Gigi Căciuleanu, Franţa; Anotimpuri (Vivaldi) – coregrafia: Sergiu Anghel; Rhythm Hunter – coregrafia: Ingrid Lupescu-Szell, Germania; Rapsody in Blue – coregrafia: Călin Hantiu; Capricii romantice – coregrafia: Alice Necsa, Austria; Schimbare de program – coregrafia David Slobaspyckyj, Austria.

 

Scenografia la spectacole de operă: Jean- Philippe Rameau: Indiile galante, regia: Andrei Şerban, Opera Naţionala Română Iaşi (decor şi costume); Mozart: Don Giovanni, regia: Gábor Tompa (decor şi costume); Franz Lehár: Văduva veselă, regia: Mona Chirilă (decor şi costume); Cornel Ţăranu: Oedipe-Oreste, regia: Rareş Trifan (decor şi costume); Voltaira - Leondard Bernstein: Candide sau Optimismul, regia: Vincent Liotta, SUA (decor şi costume).

 

Teatre la care a colaborat sau colaborează: Teatrul Naţional Maribor (Slovenia); Teatrul Naţional din Praga (Cehia); Alexandrinsky Theatre (Sankt Petersburg, Rusia); Bristol Old Vic (Bristol, Anglia); Theatre Centre (Londra); Clear Day Productions (Londra); Sherman Theatre (Cardiff, Londra); Spring Theatre (Atena); Teatrul Regional şi Municipal din La Mia (Grecia); Novosadko Pojoriste – Teatrul Municipal din Novi Sad (Serbia); Teatrul Mic; Teatrul Act; Teatrul Naţional Lucian Blaga, Cluj-Napoca; Teatrul Naţional Târgu-Mureş; Teatrul Maghiar de Stat, Cluj-Napoca; Teatrul Naţional Radu Stanca, Sibiu; Teatrul Dramatic, Constanţa; Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely, Timişoara; M Studio, Sfântu Gheorghe; Teatrul de Păpuşi, Constanţa; Teatrul pentru Copii şi Tineret Ariel, Târgu-Mureş; Teatrul de Păpuşi, Baia Mare; Teatrul de Păpuşi, Cluj-Napoca; Teatrul de Păpuşi, Oradea; Teatrul de Balet Oleg Danovski, Constanţa; Olympic Cultures 2004 (Grecia); Patras – European Capital of Culture, 2006.

 

1994-2004: participare la  workshop-uri de teatru şi coordonare proiecte culturale în domeniul teatral în cadrul programului Art for Social Change, organizat de European Cultural Foundation;

2006: conduce workshop de scenografie-arte vizuale cu tema Antiqua la FERR – Pola, Croaţia.

 

Premii:

• Scenografia la filmul Superman, Spiderman sau Batman (regia: Tudor Giurgiu), care a câştigat Premiul pentru cel mai bun scurt-metraj al Academiei Europene de Film (scenografie);

• Scenografia la spectacolul Strigăte şi şoapte (regia: Andrei Şerban), care a câştigat Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER) pentru cel mai bun spectacol în 2011;

• Nominalizare la Premiul Criticilor de Teatru (Ungaria), Cele mai bune costume (Georg Büchner: Leonce şi Lena);

• Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): Pentru cea mai bună scenografie în stagiunea 2010-2011 – pentru scenografia spectacolului Leonce şi Lena, regia: Gábor Tompa;

• Nominalizare la Premiul Masca de Aur (Rusia): Pentru cea mai bună scenografie în stagiunea 2009-2010 - Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban, Teatrul Alexandrinski (Sankt Petersburg);

• Scenografia la spectacolul Trei surori (regia: Gábor Tompa), care a câştigat Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER) pentru cel mai bun spectacol în 2011;

• Nominalizare la Premiul Uniunii Teatrale din România (UNITER): Pentru cea mai bună scenografie în anul 2007 – pentru scenografia spectacolului Unchiul Vania, regia: Andrei Şerban, care a câştigat Premiul UNITER pentru cel mai bun spectacol în 2007;

• Premiul Vlad Mugur - pentru scenografia spectacolului Discipolii, regia: Gábor Tompa, 2007;

• Premiul pentru cele mai bune costume la Festivalul Naţional de Teatru de la Uzice (Serbia - Muntenegru) pentru spectacolul Medeea-Cercuri, 2005;

• Premiul pentru scenografie la Festivalul Dramaturgiei Româneşti, Timişoara pentru spectacolul Jaques sau supunerea, 2004;

• Premiul pentru inovaţie şi noi tehnici în teatru de animaţie pentru spectacolul Ivan Turbincă la Festivalul Puck Anima Fest, 2002;

• Premiul pentru originalitate – spectacolul Albă ca Zăpada la Festivalul Gulliver, Galaţi, 1998;

• Premiul pentru originalitate – spectacolul Ivan Turbincă la Festivalul Gulliver, Galaţi, 1996;

• Premiul pentru scenografie – spectacolul Fetiţa cu chibrituri la Festivalul Săptămâna teatrelor de păpuşi, Constanţa, 1993;

• Premiul revistei Varianta pentru scenografia spectacolului Fetiţa cu chibrituri, 1993;

• Premiul pentru scenografie – spectacolul Capra cu trei iezi la Festivalul Săptămâna teatrelor de păpuşi, Constanţa, 1992.

 

Participări la festivaluri:

România: Bucureşti (Festivalul Naţional de Teatru I.L. Caragiale), Sibiu (Festivalul Internaţional de Teatru), Oradea, Constanţa, Galaţi, Cluj-Napoca, Bacău, Timişoara.

Cehia: Quadrienala de scenografie de la Praga, 16-25 iunie 2011.

Ungaria: Budapesta, Kecskemét, Pécs, Kisvárda.

Moldova: Chişinău.

Turcia: Alacati , Denizli.

Norvegia: Lillehammer.

Germania: Hanovra, Ulm.

Polonia: Zakopane.

Grecia: Atena (Olimpiada Culturală 2004 - Festival of Athens ); Patras – Capitala Culturală a Europei 2006.

Serbia-Muntenegru: Belgrad, Uzice.

Cipru.

Italia: Torino – Festivalul Uniunii Teatrelor Europene (2007).

Slovenia: Ljubljana.

Franţa: Avignon.

Polonia: Gdansk.

 

Membru:

UNITER (Uniunea Teatrală din România)

UAP (Uniunea Artiştilor Plastici din România)

Fundaţia Culturală Menthor